Kaçan A.Ş. Maliyet Çalışması

Havacılık sektöründeüretim yapan Kaçan A.Ş.’nin bağlantı elemanları satınalmasını siz yapıyorsunuz. Yıllık 1.000.000 adet aldığınız bu malzemeyle ilgili montaj ekibiniz fiyatı nedeniyle yeni devreye alduğınız tedarikçinizden oldukça şikayetçi. Alınan parçaların hem montaj sırasında kendilerine daha çok iş çıkardığından, hem de fire oranının yüksek olduğundan yakınıyorlar. Daha önce kullandığınız tedarikçinize dönme talebiyle hem size hem de genel müdürünüze baskı yapıyorlar. Toplam maliyet analizi yaparak konuyu çok yönlü değerlendirmeye karar verdiniz.

 

Fiyat

Yeni tedarikçiniz A parça başı 98 TL ile en uygun fiyatlı tedarikçiniz. Montaj ekibinizin tercih ettiği eski tedarikçiniz B firmasının ise parça başı 102 TL fiyatı var. Piyasada biraz daha detaylı araştırma yaparak üçüncü bir tedarikçi buldunuz. C firmasının fiyatı 100 TL.

 

Vade

Çin firması olan A’dan ithal ettiğiniz parçaların ödemesi peşin yapılıyor. B ve C firmalarının ise distribütörleri var, bu yüzden B ile 60 gün, son bulduğunuz C ile 30 gün vade ile çalışabiliyorsunuz.

 

Stoklar

Stok konusunda en uygun firma B. Distribütörü kendi stoğunu tuttuğu için sizin en fazla bir haftalık stokla çalışmanıza imkan sağlıyor. A ve C firmalarında ise nakliye, gümrükleme vs derken risk yaşamamak ve üretimi durdurmamak için 30 günlük stok bulundurmanız gerekiyor.

 

Fireler

Montaj ekibiniz yeni tedarikçi A’dan alınan bağlantı parçalarında çok küçük çapaklar nedeniyle %2 fire verildiğini söylüyor. Oysa eski tedarikçiniz B’de hiç fire verilmiyordu. Üçüncü tedarikçi C’den getirdiğiniz numunelerde fire oranları %0,5 olarak gözlendi. Fireleri montaj öncesi tesbit etmek mümkün değil, ayırıp firmaya iade etmeye çalışmak ise çok fazla çaba gerektiriyor.

 

Enerji Kaybı

Kullanılamayan malzemelerin yenileriyle değiştirilmesi için geçen sürede montaj hatlarının boşa çalışması nedeniyle fazladan elektrik kullanıldığını belirleyen üretim ekibiniz oluşan ek enerji maliyetinin yeni A tedarikçiniz için yıllık 300.000 TL, bulduğunuz C tedarikçisi için ise 75.000 TL olduğunu belirtiyor. Eski tedarikçiniz B kullanılırken fire oluşmadığı için ek maliyet de oluşmuyor.

 

İşçilik

Montaj ekibiniz yeni tedarikçiniz ile ilgili olumlu bir nokta belirledi sonunda. A firmasından alınan parçalar fireleri saymazsanız çok kolay monte ediliyor ve işçilik kullanımını azaltıyor. A ile karşılaştırıldığında B firmasıyla çalışılırsa ilave 800 adam/saat, C ile çalışılırsa ilave 1.600 adam/saat işçilik oluşacağını hesapladılar. Montaj hattında ortalama adam/saat ücreti 50 TL.

 

Lütfen yukarıdaki bilgilere göre toplam maliyet analizinizi yapın. Belirtilenlerin dışında başka ne gibi ek maliyet faktörleri olabileceğini tartışın.